2015. november 16., hétfő

Karácsonyi díszek porcelángyurmából

Tavaly megszámolni sem tudom, hány kiló szódabikarbónát gyúrtam be karácsonyfa dísznek. Nagyon sokat csináltam magunknak, még többet ajándékba. Készült színes, szagos, csillámos, sok sok féle mintával, formával.

Nekem a személyes kedvenceim kinézetre a fehérek és bordók voltak, a fahéjasnak pedig még mai napig karácsony illata van.


Az alap recepthez lehet hozzákeverni mindenféle színű por textilfestéket - ne sajnáljuk- kakaót, fahéjat, illóolajat, csillámport. Arra figyeljünk ilyenkor, hogy ilyenkor a folyadék mennyiségét is meg kell emelni, mert ha nem tesszük akkor száradáskor könnyebben reped, törik.

Alaprecept:

1/2 csésze kukoricakeményítő
1    csésze szódabikarbóna
3/4 csésze hideg víz

A hozzávalókat egy lábasban összekeverjük, majd összefőzzük sűrűsödésig.

Fahéjas recept:

1    csésze liszt
1/2 csésze fahéj
3/4 csésze meleg víz

Én ezzel a két alaprecepttel dolgoztam, a fahéjashoz adtam még 15 csepp mézeskalács illóolajat, a fehérhez meg mindenféle csillámport, az arany állt neki a legjobban.

Amennyiben színes díszt szeretnénk akkor ehhez az alaprecepthez adjunk 1 de lehet akár 2 csomag Colombus textilfestéket. Ne ijedjünk meg az összekeverés után, hogy nagyon sötét lett, mert száradásra világosodik. Az enyém nagyon mély bordó volt és ez lett belőle. A fahéjas is nagyon sötét volt, de ennyire kivilágosodott, pedig sokkal jobban tetszett volna eredeti színében, ezért csináltam egy második adagot, ott adtam hozzá kakaóport és a színe is és az illata is csodás volt. Kinézetre Ooyan lett mint valamilyen márványos csoki.








Elég sok sütiszaggatóm van, de a javát körbevágós módszerrel csináltam. Kartonból kivágtam a kívánt formát és hobbiszikével körbevágtam. Nagyon hegyes, nagyon vékony pengéjű, nagyon éles kés is megteszi, de a hobbiszike kényelmesebb. A tésztának jót tesz ha légmentesen becsomagolva pihen egy kicsikét. A nyújtást két konyharuha között végeztem, így mindkét oldalába belenyodott az anyag szövete- Volt amit csipkébe nyomtam, de abból csináltam kevesebbet. A megkötő helyét pedig szív formájúra nyomorgatott, majd leragasztott szívószállal szedtem ki.



Az ajándéknak készített díszeket pedig ennek a sablonnak a segítségével készítettem:


Volt belőle egy szívecske is, de nem találom... Hobbiboltban lehet kapni ehhez hasonló fa figurákat (én ezt Édesanyámtól kaptam tavaly húsvétkor), hogy az ember lánya lefesthesse, stb stb, de én nem erre használtam...

Óvatosan belenyomtam a kinyújtott gyurmába, körbevágtam, majd nagyon óvatosan felvettem. A minták gyönyörűen kidomborodtak a szívecskéken és madárkákon, nagyon szépek voltak ahogy az arany csillám csillogott rajtuk.

11 megjegyzés:

  1. Nem is hallottam erről a technikáról. Ha szükség lesz rá, tudom hova forduljak receptér. (Mézeskalácsnak is tavaly álltam neki évtized után tán.)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Ó pedig nagyon sok blogon van róluk info. Mondjuk ilyen színesekkel nem találkoztam, de más fahéjas recepttel már magyar blogon is találkoztam.

      Törlés
  2. Nagyon jó ez az ötlet a szinezéssel! eszembe nem jutott volna! fehéreket a tavaly is sokat készitettünk - az idén ez a gyönyörü bordó kerül sorra : egy adaghoz két por állagú fetéket kevertél? a keményitőbe vagy helyette? adtál hozzá plusz vizet?

    VálaszTörlés
  3. Az alap receptben szereplő vízbe kevertem bele a festéket. Először egyet raktam bele, de a két adagos jobban sikerült. Ide nem kell plusz víz.
    Szerintem ételfestékkel is működne és nem is kell megállni a pirossal.
    Volt olyan verzióm is ahol a keményítőt kicseréltem olcsó vanília pudingra, annak is tetszett a színe, abba raktam sok csillámport ( 1 evőkanál) és vanília illatú illóolajat, nagyon jók lettek azok is. És a fahéjas csokisat is éredemes kipróbálni már csak az illata miatt is. Érdekes, hogy azokból még egy sem tört el és nincs is köztük repedt. Ott viszont növelni kell a folyadékot, kb annyival mint a kakaópor súlya.
    Viszont a színesnél arra figyelni kell, hogy olyan felületen dolgozzunk amit nem tud befogni. Én egy régi tányéralátéten dolgoztam. Az a fakanalam a mai napig piros maradt amivel kevertem, a tenyerem majdnem egy hétig volt az, szóval nem árt a gumikesztyű sem.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. még annyi hogy skarlát piros port vettem.

      Törlés
    2. Köszi - a kesztyüs tippet is - az idén kipróbálom :-)

      Törlés
  4. fantasztikusak, és nagyon kedvet kaptam én is ilyesmihez
    kérdésem: a csillámpor a felszínen nem fog potyogni, nem fogj fogni??

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm! Hajrá!!!
      a csillámport belegyúrtam a masszába, jobban mondva belekevertem még az elején, ezért is kell belőle viszonylag sok, szolidabb lesz és szerintem szebb is minha a felszínén lenne, de így se potyogni, se fogni nem fog. Lehet kapni arany sprayt is, azzal nekem nem tetszett, mert ahol nagyon sok ment rá ott majdnem hogy eltakarta a színét.
      sajnálom, hogy nem hagytam belőlük, mert így nem tudom megmutatni:(

      Törlés
  5. Nagyon szépek! Most készítettem először de lehet hogy próbálkozom még majd és akkor színezem is mert nagyon tetszik így színesen is!

    VálaszTörlés
  6. Melinda, nézz be hozzám, hátha te tudsz segíteni.Köszönöm.

    VálaszTörlés
  7. Szia, elkeszitettem a gyurmat, de szaradaskor megreped :( , pedig nem tul vaatag a disz, amit csinaltunk es levegon szaritottuk szobahomersekleten. Mit tehetnek, h ne repedjen szet? Koszi

    VálaszTörlés

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...